Fotogrāfijai ir ilustratīva nozīme.
Pieteikšanās IV pasaules diktātam latviešu valodā
17. oktobris, 2018
Sestdien, 3. novembrī, plkst. 12.00 Latvijā un visā pasaulē vienlaikus ceturto gadu pēc kārtas norisināsies pasaules diktāts latviešu valodā.
Saites
Tekstu īpaši šim nolūkam ir radījis dzejnieks un rakstnieks Andris Akmentiņš, popularitāti guvušā romāna “Skolotāji” autors. Lai rakstītu diktātu klātienē vienā no deviņām Latvijas pilsētām – Ventspilī, Liepājā, Valmierā, Daugavpilī, Jēkabpilī, Rēzeknē, Cēsīs, Jelgavā vai kādā no trim izglītības iestādēm Rīgā, interesentus aicinām pieteikties lapā www.raksti.org, savukārt rakstīt diktātu tiešsaistē varēs tajā pat vietnē bez iepriekšējas reģistrācijas.
Iniciatīvas mērķis ir attīstīt prasmi rakstīt latviski, audzināt cieņu pret dzimto valodu, veidot ciešāku saikni ar ārzemēs dzīvojošiem latviešiem, saliedēt sabiedrību, kā arī aicināt cittautiešus labāk apgūt latviešu valodu. Diktāta rakstīšana ir brīvprātīgs bezmaksas pasākums, kurš vienlaikus norisināsies visā pasaulē un kurā drīkst piedalīties jebkurš interesents. Turklāt to var rakstīt arī anonīmi, ja persona nevēlas norādīt savu vārdu.
Aptuveni 300 vārdu garā diktāta teksta atbilstību latviešu valodas normām ir pārbaudījusi un apstiprinājusi Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Latviešu un vispārīgās valodniecības katedras vadītāja Andra Kalnača. Diktāts ar virsrakstu “Malēniešu hronika” ir ironiska mūsdienu teika, kurā autors veiksmīgi apvieno latviešu valodu ar Ezopa valodu.
Labojot diktātu, atzīmes netiks liktas, taču būs norādītas ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas un to skaits, lai ikviens interesents varētu novērtēt savas zināšanas. Labāko rezultātu ieguvēji tiks apbalvoti ar vērtīgām grāmatām no Jāņa Rozes grāmatnīcas, savukārt Jaunais Rīgas teātris labākajiem rakstītājiem no Rīgas dāvinās biļetes uz teātra izrādēm.
Tiešsaistē Humanitāro zinātņu fakultātē diktora lomā iejutīsies kino un teātra aktieris Kaspars Znotiņš, ārpus Rīgas – citi sabiedrībā pazīstami cilvēki.
2017. gadā III pasaules diktātu latviešu valodā tiešsaistē un klātienē 25 pasaules valstīs kopā rakstījuši 935 cilvēki. Trīs diktāti ir uzrakstīti bez kļūdām, desmit – ar vienu kļūdu, savukārt lielākais kļūdu skaits vienā darbā ir 183. Vidēji dalībnieki tekstā pieļāvuši 18 ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas. Interpunkcijas kļūdu īpatsvars ir 54%, ortogrāfijas – 46%. Kopā diktātā piedalījušies interesenti no 25 valstīm. To dalībnieku vidū, kuri izvēlējās rakstīt ar roku, rīdzinieku aktivitāte bija vislielākā – 155 darbi. Otrajā vietā ir Liepāja ar 62 darbiem. Klātienē Valmierā diktātu rakstījuši 23 cilvēki, Jēkabpilī – 36, Ventspilī – 18, Rēzeknē – 16, Daugavpilī – 24. Interneta vietnē raksti.org tika iesniegts 601 darbs. 11 internetā rakstīti diktāti tika noraidīti diakritisko zīmju trūkuma dēļ vai arī tādēļ, ka tie bija uzrakstīti tikai daļēji. Vairākums dalībnieku diktātu rakstīja tiešsaistē no Latvijas (508). Ārzemēs tiešsaistē diktātu rakstījuši 93 interesenti, visvairāk darbu saņemti no Vācijas (20) un Lielbritānijas (18). Bez kļūdām bija iesūtīti trīs darbi, viens rakstīts klātienē Liepāja, divi citi – tiešsaistē Rīgā.
Iniciatīvu atbalsta LU HZF, Rīgas 40. vidusskola, Rīgas Valsts 2. ģimnāzija, Liepājas pilsētas dome, Ventspils Augstskola, Valmieras pilsētas pašvaldība, Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija, Daugavpils Universitāte, Rīgas Tehniskās universitātes Cēsu filiāle, Jelgavas pilsētas dome, biedrība Restart.lv, Jaunais Rīgas teātris, kā arī uzņēmumi “Jāņa Rozes grāmatnīca”, “Antalis”, “Europrint”, “F64”, “Cube” un “Data Security Solutions”.